iz sürmek / tracingKasa Galeri 11.11.2009 – 01.01.2010 tarihleri arasındaki İz Sürmek sergisinde üç sanatçının yapıtlarını sunuyor. Çizim, animasyon ve enstelasyon işlerinden oluşan sergide, Başak Kaptan, Ceren Oykut ve Nalan Yırtmaç üretimleri sırasında iz sürme, takip etme, kopyalama eylemlerine teknik olarak başvuruken, seçtikleri konular ve bunlara yaklaşımlarında da bu eylemlerin çağrışım potansiyelini ortaya çıkarıyorlar.

Başak Kaptan, TERAS (2008) Siyah beyaz bir çizgi animasyon olan Teras, uzaktan terkedilmiş bir binanın çatı katında bir ailenin geçirdiği zamanlarından alınmış görüntülerin yeniden işlenilmiş/çizilmiş halleridir. Sanatçı ve karşılaştığı bu ailenin günlük hayat icraları arasındaki mesafe, yeniden çizilmiş kareler aracılığıyla gözlenen nesnelerin, öznelerin ve aralarindaki mekansal ilişkilerin yorumuyla belirir.

Nalan Yırtmaç, Sulukule (2009) Son iki yıldır Sulukule’deki yıkımla mücadele etmek için bir araya gelen Sulukule Platformu’nun verdiği mücadeleyi izleme şansım oldu. Mahallelilerin yüzlerce yıldır yaşadıkları evlerinin başlarına yıkılışına, 5 yıldır süren mücadeleye, onca emeğe ve mağdur ailelerin tüm haklılığına rağmen evlerinden yavaş yavaş nasıl uzaklara, şehrin dışına sürüldüğüne tanık olduk. Yok sayılan ve sanki yok edilmek istenen bu kültüre dair hiçbir fikrim yoktu ama yaşanan yıkım oldukça aşikardı.

Ceren Oykut, 'Kayıp Pasaport' (2008)
‘Ceren Oykut, kayıp pasaportu üzerindeki bir yıllık Schengen vizesini gururla takdim eder.
O inatçı sınır ihlali hissi bir türlü silinip gitmez. Ama, yeni yerler keşfetme ve farklı hayatları incelemeye duyulan huzursuz arzu her zaman söz konusudur.
Ulaşılamaz oldukça daha çok ısrar edersiniz: Yeni kurallar. Yeni yükümlülükler. İlave dökümanlar. Daha fazla tasdik. Daha çok soru. Daha fazla geçerlilik. Daha güvenilir kanıtlar. Sürekli bir uygunluğunu talep etme durumu: aslında tek istediğin, suç işlemek değil de, sadece başka bir ülkeye gitmektir.’Başak Şenova

Sergi açılış: 11 Kasım 2009
Saat: 18:30

Adres: Sabancı Üniversitesi Kasa Galeri,
Bankalar Caddesi No: 2 Karaköy

0 yorum:

Post a Comment