Erdoğan Zümrütoğlu ''Ya da I-II"

Fotoğraflar: http://piartworks.blogspot.com

YA DA sergileri, Pi Artworks ekibine geçen sene katılan Erdoğan Zümrütoğlu’nun bu galeride ki ilk kişisel sergisi. Büyük boyutlu yeni tuval işlerinden oluşan sergiler, içinde bulunduğumuz dönemin duygusunu işliyor.

“Ya da” resimleri, bakışın çokluğunu taşıyor. “Dır” fiilinin kibirli akılcılığından arınmış, bakışa, dolayısıyla zihne seçenekler sunan “ya da “ bağlacının imkanlar çoğulluğunda ifadesini bulan resimler bunlar.

Resimleri kışkırtan sorular, olaylar, yaşanmışlıklar, durumlar ve duruşlar var. Sanatçının yaşadığı ve onu kuşatan coğrafyada yaşanan olaylar ve bunların siyasal anlamları var. Ama resimler bu siyasal yaşanmışlıklar “hakkında” değil. Resimler bu olayların hikayesini “anlatmıyor”.

“Ya da” resimleri olayların oluş biçiminin taşıdığı şiddete şiddetle, yani bir iç şiddetle karşılık veriyor. Resimler siyasal, ama konuları siyasal olduğu için değil; resimlerin konusu kendi sosyal plastiği olduğu için siyasal.

Dil hakkında konuşan bir dil gibi...

“Ya da” resimleri büyük boyutlarda. Kendi dili üzerine katlanan plastik grameri bu boyutlara ihtiyaç duyduğu için bu boyutlarda. Bunlar tüm bedenin işe koşulduğu, vücudun dinamiğiyle boyanan resimler. Hareket halinde bir sosyal plastik.

Yoluna denk bir yolcunun resimleri...”

Özgür Uçkan, İstanbul, Ekim 2009

0 yorum:

Post a Comment