TUFAN BALTALAR "Seyir Terası" & MELIS AGAZAT "Bir Yaz Günü Öğleden Sonra" @ OUTLET14 Nisan// April - 15 Mayıs // May 2010

Açılış // Opening: 14 Nisan // April 18:30 - 20:30

///////////////////

Outlet//İhraç Fazlası Sanat, programına iki sergiyle birden devam ediyor. Tufan Baltalar’ın son dönem çalışmalarından oluşan “Seyir Terası” ve Melis Ağazat’ın yeni denemeler yaptığı “Bir yaz günü öğleden sonra” sergileri 14 Nisan- 15 Mayıs arasında Outlet’te görülebilir.

Tufan Baltalar’ın Outlet’in giriş katında yer alan sergisinde, resimden, seramiğe, kâğıt objelerden kitaba kadar pek çok farklı malzeme ile yapılmış çalışmaları görülebilecek. Baltalar, bir Seyir Terası inşa etmek üzere yola çıkar; terasın yer alacağı panoramaya bir süreliğine dâhil olmayı ve bu deneyimi başkalarıyla da paylaşmayı arzu eder. Küçük küçük çizimlerle başlayan konu, giderek sanatçıyı bu terasta daha uzun vakit geçirmeye götürür ve zamanla olayı olmayan bu hikâyenin ana hatları belirginleşir. Baltalar bu küçük ve basit evin içinden zor ve heybetli arazilere, küçük su birikintilerinden bahçeler ve yürüme yollarına kadar, bir ormanın içindeki pek çok küçük detayı çalışmasının eksenine katar.

Melis Ağazat'ın çalışmaları hafıza ve koku arasındaki ilişkiyle ilgilenir. Sanatçı, insan kimliğinin kurucu bir parçası olarak gördüğü koku üzerine giderek bu uçuşkan elementin ağırlığı üzerine durur. Ağazat'ın Outlet Proje Odası'nda gerçekleştireceği enstalasyon, çocukluğunda adada yaşadığı bir yaz günü öğleden sonrasının hafızasına kokularla işlenen görüntüsüdür. Sanatçı mekânı, o günü yeniden yaşamak için kullanırken, izleyiciye de tanışık olduğu ancak beklemediği yeni bir deneyim yaşatmayı hedeflemektedir.

Tufan Baltalar, 1994 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanat Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Katıldığı sergiler arasında “Acil Çıkış”, Outlet//İhraç Fazlası Sanat (İstanbul), “Gerçekçi Ol, İmkânsızı Talep Et”, Karşı Sanat (İstanbul), “Plastic Tree Vol. I”, Dirimart (İstanbul), “Hava Boşluğu”, Galerist (İstanbul), “Alis Alis’e Karşı”, Kasa Galeri (İstanbul), “Sıkıntı ve Gökkuşağı”, Akbank Sanat (İstanbul) ve K2 Güncel Sanat Merkezi (İzmir)’de gerçekleştirdiği kişisel sergisi “Oda 243” sayılabilir. Sanatçı, İzmir’de yaşamakta ve çalışmaktadır.

Melis Ağazat, Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümünü bitirdikten sonra, Harpar’s Bazaar dergisinde moda editörlüğü yapmaya başlamıştır. 2003-2005 yılları arası Londra'da Saint Martins College of Art'da kısa dönemli “curating art exhibition” ve “spatial design” sanat eğitimi sertifika programlarına katılmıştır. 2005 yılında Apartman Projesi’nde ilk kişisel sergisini gerçekleştiren Ağazat’ın sergileri arasında 2006 "Metastaz", 2007 "Like a Prayer" ve "Arımaya", 2007’de “Sobe” sergisi sayılabilir.

///////////////////

Tufan Baltalar's various works that are made of different mediums such as paintings, ceramics, paper objects as well as a book can be viewed in the exhibition located on Outlet's ground floor. Baltalar starts with the intention of constituting a Viewing Terrace; he desires to be included in the panaroma for a while and to share the experience with the others. The issue begins with small sketches and then makes the artist spend more time in the terrace which signalizes the outline of the eventless story. Baltalar adds many small details to the axis of his work, everything that is present in a woods from this small yet simple house to rough lands, from puddles of water to gardens and walking paths.

Works of Melis Ağazat focus on the relation between memory and scent. The artist emphasizes on the weight of this volitant element as she faces this establishing part of human identity: scent. The installation of Ağazat which will take place in the Outlet Project Room Outlet, is the image of a summer afternoon on the island, which is settled in her memory through scents. As the artist uses the space to live that day again, she also aims at making the viewer experience a familiar yet unexpected journey.

0 yorum:

Post a Comment